credit to nat @ AFC for the tran
Best Lakorn Script
1. Tang Chang Peuk
2. Botan Gleep Sood Tai
3. Sawan Bieng
4. Silamanee
5. Jum Leuy Ruk
Best Supporting Actress
1. Mam Jintara - Tang Chang Peuk
2. Ple Jarunee - Nimit Marn
3. Nampeung Nattarika - Sawan Bieng
4. Joy R. - Jum Leuy Ruk
5. Jib Dosita - Sufun Nirandon
Best Supporting Actor
1. Tah Warit - Botan Gleep Sood Tai
2. Toi Setta - Botan Gleep Sood Tai
3. Tae Nitichai - Song Kram Nang Fah
4. Chalit Feungarrom - Kwarm Rup Kong Superstars
5. Nott Vorarit - Jai Rao
Best Actress
1. Aff - Jai Rao
2. Bee Namtip - Song Kram Nang Fah
3. Anne - SB
4. Yui - Nang Tad
5. Pok - Nang Tad
Best Actor
1. Aum - Botan Gleep Sood Tai
2. Ken - SB
3. Ken - Jai Rao
4. Rome - Dao Jarut Fah
5. Alex - Sood Tae Jai Ja Kwai Kwa
Best Director
1. Tang Chang Peuk
2. Sood Tae Jai Ja Kwai Kwa
3. Botan Gleep Sood Tai
4. Silamanee
5. Sawan Bieng
Best Lakorn
1. Tang Chang Peuk
2. Botan Gleep Sood Tai
3. SB
4. Sood Tae Jai Ja Kwai Kwa
5. Silamanee
winners will be announce on March 23rd
edit: winners credit to lyn
Best Actor–Ken Theerdeth (Sawan Biang)
Best Actress–Aff Taksaorn (Jai Rao)
Best Script–Botan Gleep Soodthai
Best Supporting Actress–Joy Rinalee (Jamluey ruk)
Best Supporting Actor–”Yuan” Nithichai YotAmornSunthorn (Songkram Nangfah)
Best Director–Chana Kraphrayoon (Botan Gleep Soodthai)
Best lakorn–Tang Chang Peuk
Most Popular Female Dara–Kob Suvanant
Most Popular Male Dara-”Tui” Kiatkamol Latha
Best Lakorn Script
1. Tang Chang Peuk
2. Botan Gleep Sood Tai
3. Sawan Bieng
4. Silamanee
5. Jum Leuy Ruk
Best Supporting Actress
1. Mam Jintara - Tang Chang Peuk
2. Ple Jarunee - Nimit Marn
3. Nampeung Nattarika - Sawan Bieng
4. Joy R. - Jum Leuy Ruk
5. Jib Dosita - Sufun Nirandon
Best Supporting Actor
1. Tah Warit - Botan Gleep Sood Tai
2. Toi Setta - Botan Gleep Sood Tai
3. Tae Nitichai - Song Kram Nang Fah
4. Chalit Feungarrom - Kwarm Rup Kong Superstars
5. Nott Vorarit - Jai Rao
Best Actress
1. Aff - Jai Rao
2. Bee Namtip - Song Kram Nang Fah
3. Anne - SB
4. Yui - Nang Tad
5. Pok - Nang Tad
Best Actor
1. Aum - Botan Gleep Sood Tai
2. Ken - SB
3. Ken - Jai Rao
4. Rome - Dao Jarut Fah
5. Alex - Sood Tae Jai Ja Kwai Kwa
Best Director
1. Tang Chang Peuk
2. Sood Tae Jai Ja Kwai Kwa
3. Botan Gleep Sood Tai
4. Silamanee
5. Sawan Bieng
Best Lakorn
1. Tang Chang Peuk
2. Botan Gleep Sood Tai
3. SB
4. Sood Tae Jai Ja Kwai Kwa
5. Silamanee
winners will be announce on March 23rd
edit: winners credit to lyn
Best Actor–Ken Theerdeth (Sawan Biang)
Best Actress–Aff Taksaorn (Jai Rao)
Best Script–Botan Gleep Soodthai
Best Supporting Actress–Joy Rinalee (Jamluey ruk)
Best Supporting Actor–”Yuan” Nithichai YotAmornSunthorn (Songkram Nangfah)
Best Director–Chana Kraphrayoon (Botan Gleep Soodthai)
Best lakorn–Tang Chang Peuk
Most Popular Female Dara–Kob Suvanant
Most Popular Male Dara-”Tui” Kiatkamol Latha